Manuka-Honig-Bild

Manuka honey

Filters

Sort by
Sort by:
Manuka honey 140g with MGO 500+Manuka honey 140g with MGO 500+
Sale price£27.83
£198.79 / kg
Sold out
MANUKA VIRGIN - Alcohol-Free - bedrop x Quarantini / 500 mlMANUKA VIRGIN - Alcohol-Free - bedrop x Quarantini / 500 ml
Value set: 3x Manuka honey MGO 500+ - 140g at a special priceValue set: 3x Manuka honey MGO 500+ - 140g at a special price
Regular price£83.49 Sale price£76.68
£182.57 / kg
XXL Manuka honey 600g with MGO 500+ storage jarXXL Manuka honey 600g with MGO 500+ storage jar
Sale price£87.15
£145.25 / kg
Bee Balm - natural lip balm with manuka honey, royal jelly & retinolBee Balm - natural lip balm with manuka honey, royal jelly & retinol
BEELIXIR HAIR OIL / Hair oil with manuka honey, propolis and rosemary extract - 30mlBEELIXIR HAIR OIL / Hair oil with manuka honey, propolis and rosemary extract - 30ml
The children's set | Manuka honey MGO 500 + propolis tincture (alcohol-free)The children's set | Manuka honey MGO 500 + propolis tincture (alcohol-free)
Regular price£41.70 Sale price£38.30
£225.29 / kg
Stay Strong Set | Propolis Tincture, Royal Jelly Capsules & Manuka HoneyStay Strong Set | Propolis Tincture, Royal Jelly Capsules & Manuka Honey
Regular price£59.06 Sale price£54.87
£283.10 / kg
DAY CREAM BOOSTER / Face cream with high-quality royal jelly and niacinamide - 50mlDAY CREAM BOOSTER / Face cream with high-quality royal jelly and niacinamide - 50ml
DAY CREAM BOOSTER / Face cream with high-quality royal jelly and niacinamide - 50mlDAY CREAM BOOSTER / Face cream with high-quality royal jelly and niacinamide - 50ml
Manuka Repair Handcream / Hand cream with manuka honey, propolis and vitamin A - 25mlManuka Repair Handcream / Hand cream with manuka honey, propolis and vitamin A - 25ml
Value set: 3x Bee Balm - natural lip balm with manuka honey, royal jelly & retinolValue set: 3x Bee Balm - natural lip balm with manuka honey, royal jelly & retinol
BEELIXIR Hair Care Set with solid shampoo, conditioner & hair oilBEELIXIR Hair Care Set with solid shampoo, conditioner & hair oil
Regular price£52.08 Sale price£47.89
£504.11 / l
Manuka Set | Manuka Honey MGO 500 + Manuka/Propolis/Anis Throat SprayManuka Set | Manuka Honey MGO 500 + Manuka/Propolis/Anis Throat Spray
Regular price£42.57 Sale price£39.17
£230.41 / kg
Honey spoon made from real olive woodHoney spoon made from real olive wood
DAY CREAM BOOSTER / Face cream with high-quality royal jelly and niacinamide - 50mlDAY CREAM BOOSTER / Face cream with high-quality royal jelly and niacinamide - 50ml
Manuka Kombucha syrup with propolis & fine sage flavor - 200mlManuka Kombucha syrup with propolis & fine sage flavor - 200ml
SUN BALM SPF 50+ - tinted lip balm with royal jelly & delicate vanilla fragranceSUN BALM SPF 50+ - tinted lip balm with royal jelly & delicate vanilla fragrance
Value set: 3x Manuka Repair Hand Cream / Hand cream with manuka honey, propolis and vitamin A in a set of 3Value set: 3x Manuka Repair Hand Cream / Hand cream with manuka honey, propolis and vitamin A in a set of 3
Value set: 3x BEELIXIR HAIR OIL / hair oil with manuka honey, propolis and rosemary extract - 30mlValue set: 3x BEELIXIR HAIR OIL / hair oil with manuka honey, propolis and rosemary extract - 30ml
Value set: 3x Manuka Kombucha syrup with propolis & fine sage flavor - 3x 200mlValue set: 3x Manuka Kombucha syrup with propolis & fine sage flavor - 3x 200ml
Pro Senior Set | Manuka Honey MGO 500+, Organic Royal Jelly Capsules & Bee CreamPro Senior Set | Manuka Honey MGO 500+, Organic Royal Jelly Capsules & Bee Cream
Regular price£66.91 Sale price£59.24
£224.55 / kg
LIMITED EDITION Manuka honey 140g with MGO 1000+LIMITED EDITION Manuka honey 140g with MGO 1000+
Sale price£87.15
£622.50 / kg
Animal Set | Propolis Spray (alcohol-free) & Manuka Honey MGO 500+Animal Set | Propolis Spray (alcohol-free) & Manuka Honey MGO 500+
Regular price£41.70 Sale price£38.30
£225.29 / kg

Manuka honey

Manuka Honey: bedrop Products Featuring New Zealand’s “Liquid Gold”

Are you looking for a special superfood or skincare product that comes straight from the heart of nature? Then Manuka honey is the perfect choice for you. 

At bedrop, we bring this exclusive natural product—in its purest form or as a valuable ingredient in our skincare products—directly from New Zealand to your doorstep!

What is Manuka honey?

Why is it so different from conventional blossom honey? The answer lies in how it’s made. This special honey from New Zealand is produced by honeybees from the nectar ofthe South Sea myrtle(Leptospermum scoparium),knownlocally asthe Manuka bush.

Original Manuka honeyisanatural product derived exclusively from the Manuka plant, distinguished by its characteristic texture and its tangy, spicy aroma.

Manuka Honey and What Makes It Special: Why It’s So Highly Valued

However, the trueuniquenessofManuka honey lies in itsvaluable components: specifically, the compoundmethylglyoxal (MGO). ¹ This compound is formed through the natural conversion of dihydroxyacetone (DHA), which is found in the nectar of Manuka flowers.

At bedrop, we place the utmost importance on ensuring you know exactly what’s in your jar of Manuka honey. That’s why we only offerauthenticManuka honey withcertified MGO levels. 

AnMGO rating of 400+ or MGO 500+isaclear indicatorofqualityforgenuine Manuka honey from New Zealand, sourced from the best beekeepers. The higher the MGO content in Manuka honey, the more potent its effects. ²

Buy Manuka Honey: bedrop Quality You Can Trust

When you want to buy Manuka honey, you’re often faced with a huge selection. But what really matters? 

At bedrop, we prioritize top-notch quality:

  • Transparent origin:Ourhigh-quality honey comes 100% from the best beekeepers and regions in New Zealand’s unspoiled wilderness.
  • Certified purity:Wemeticulously analyze, inspect, and testourManuka honey every time to ensure you can rely on its purity and MGO content of 500+.
  • Manuka honey in a jar:Weensure that the valuable nutrients are well preserved in our jars and through careful storage.

Inour shop, you can order your Manuka honey online with confidence, knowing you’ll receive a productfree of harmful additives. 

Natural Care with Manuka Honey: Our Products from the Beehive

This “liquid gold” is a delight and a treat not only when eaten straight from the spoon—whether as original Manuka honey or asa dietary supplementinourManuka kombucha syrupwithpropolis—but alsoforboosting your strength and enhancing your well-being.

Our tip for your bee-powered boost: You’ll get thefullestflavor experience when you take the honey on an empty stomach—ideally about half an hour before your next meal. This way, you’ll start your day with the pure power of nature, without other foods affecting the delicate aroma or the honey-soft mouthfeel.

Manuka Honey in Natural Skincare Products

More and more people are also swearing byManuka honey in skincare productsas part oftheir daily routine. Thanks to itsrich texture, Manuka honeyprovidesintense moistureandleaves your skin feeling supple.

Instead of relying on synthetic ingredients, Manuka honey offers you a purely natural base for well-nourished skin and a pleasant sensation. You can treat your skin to a “natural care boost,” for example, on areas particularly affected by dryness:

  • Lips:withour BeeBalm for supple, soft lips (or for irritated noses), featuring a hygienic pump dispenser.
  • Hands:Withour MANUKA REPAIR HAND CREAM for particularly stressed hands

Expert tip: Manuka honey isalsoideal for your hair as an elixir with the power of bees (BEELIXIER HAIR OIL)—why not try this strengthening nutrient-packed treat for your hair yourself?

Ready for your Manuka honey boost? 

Discover the liquid gold from the bees of New Zealand now and find your personal favorite among our Manuka honey products from bedrop

If you have any questions, we’re happy to help.

Frequently Asked Questions and Further Information

How good is Manuka honey?

Real Manuka honey with MGO 400 or more is considered good for humans, animals and children, e.g. as a natural sweetener substitute.

Can you eat Manuka honey?

Yes, Manuka honey tastes just as delicious as "normal" honey and is therefore also suitable for use as a sweetener. In warm milk, (iced) tea or as a spoonful in yoghurt, your morning will be a well-intentioned treat!

What makes Manuka honey so special?

The special feature of Manuka honey is primarily that the bees collect the nectar from the flowers of the Manuka plant (also known as South Sea myrtle) and process it into honey in the beehive. The manuka bush grows exclusively in New Zealand and can only be found there (it is still not known why this is the case). The higher the MGO content in Manuka honey, the greater the effect of the honey. Genuine Manuka honey comes 100% from New Zealand (from the beekeeper) and should also be certified accordingly. Our bedrop Manuka honey is certified with an MGO content of 400+ and is 100% from the best areas and beekeepers in New Zealand.

What does methylglyoxal mean?

Methylglyoxal (MGO) is the solid component of Manuka honey and can be found in varying levels. The higher the MGO content, the greater the effect. The bees collect the nectar from the Manuka bush, which contains the plant sugar dihydroxyacetone, not methylglyoxal. The bees convert the dihydroxyacetone into methylglyoxal (MGO) using their special digestive enzymes. It is important to note that the special active ingredients of Manuka honey only unfold from an MGO content of > 400. If the MGO content is less than 400, it is similar to normal blossom honey in most cases. According to laboratory analysis, Bedrop Manuka honey has an MGO content of at least 400 and therefore contains the important active ingredients.

What are the applications of New Zealand Manuka honey?

Manuka honey has a wide range of applications. As with any other honey, it can be used as a completely \"normal\" Honey spread can be used. It can be used as a sweetener for milk, tea or other drinks. It is important to ensure that the drink is not warmer than 70°C, otherwise the honey loses its effect. In the case of tea, the honey should be stirred in after a brewing time of 5 minutes. Manuka honey can be taken internally for support

Who can consume Manuka honey?

Manuka honey can be consumed by anyone. There are no concerns for adults, children or animals. Due to its low glycemic index (GI) of less than 40, Manuka honey is particularly suitable for diabetics and overweight people, as it contains fewer blood sugar-raising carbohydrates and sugars. However, here too, everything should be consumed in moderation and not in excess.

How do you store Manuka honey and how long does it keep?

All honey should be stored in a dark place. We have filled our Manuka Honey MGO 400+ in a dark and light-protected jar so that it can protect the honey from light. In addition, the honey should be stored in the dark with the lid closed. Honey must NOT be stored in the refrigerator, as honey can absorb water and become osmotic. This has negative effects such as poor quality and reduced shelf life of the Manuka honey. Manuka honey can crystallize after a time, this speaks for the honey and shows the activity, it can be consumed and used without any concerns. If, on the contrary, the honey becomes very runny after a while, it has absorbed too much moisture and should no longer be consumed. The high sugar content in honey serves as a natural preservative, which means that honey can be kept for many years. However, the honey's active ingredients diminish with the expiry of the best-before date, so it is advisable to consume the honey within the specified best-before date.

Content